Tréner A mužstva Tomáš David: "Všetci uverili tomu ... , že majú na to!

30.03.2023

Po úspešnom vystúpení družstva mužov v 1. florbalovej lige prinášame rozhovor s trénerom Tomášom Davidom. Okrem iného sa v ňom dozviete koho považuje za najväčšiu individualitu poslednej sezóny, ale aj o tom ako sa klub plánuje posilniť.


Od posledného zápasu mužov Žatvy 90 Dolný Kubín v tejto úspešnej sezóne 1. ligy ubehli už viac ako tri týždne. Emócie čiastočne upadli. Skús s odstupom času zhodnotiť celú sezónu z pohľadu trénera.

Aj keď emócie opadli, stále myslím na neúspešné semifinále. Myslím si, že pri troche viac šťastia a skúseností, hlavne v záveroch semifinálových zápasov sme do finále prejsť mohli. Už s tým ale nič neurobíme. Vypadli sme ale ideme ďalej a už pracujeme na novej sezóne. Poviem to tak, že na všetkom čo končí je krásne to, že sa niečo nové začína. Tento tím má všetko ešte len pred sebou. Ja sa na to teším. Tých šesť mesiacov uplynulej sezóny stálo za to. Prvým takým cieľom bolo aby sme vybudovali tím ľudí ktorí chcú hájiť naše farby, mesto, klub. Na prvom mieste partia, kolektív. Uplynula sezóna bola z tohto pohľadu výborná. Povedal by som, že som až nadmieru spokojný. Do hry sme postupne pridávali nové prvky a pracovali sme na hernom systéme, ktorým sa chceme v budúcnosti prezentovať. Aj keď to stále ešte nie je na výbornú, chalani to postupne dostávajú do hláv. Nechceli sme sa zbytočne zaťažovať nejakými cieľmi a umiestneniami v tabuľke. Mali sme výborné časti sezóny ale aj tie horšie. Prvá polovica základnej časti bola výkonnostne lepšia. V druhej sme ťahali aj nelichotivú šnúru prehrier ale zvrátili sme to a postúpili do play-off. Možno takým tajným cieľom bolo práve play-off. Skončili sme štvrtý takže super. Trošku som mal obavy ako sa zaparacujú do tímu dorastenci, tí chalani nemali s mužským florbalom žiadnu skúsenosť ale po prvých zápasoch som vedel, že to bude viac ako dobré a ideme správnym smerom. Boli veľkým prínosom. Pochváliť musím samozrejme "starších chalanov" v áčku. Ten tím viedli skvele. Boli vzorom pre tých mladších. Ťahali ich, hlavne v ťažkých situáciách keď mužstvo ťahalo šnúru prehrier. Keď si spomeniem ako ten tím bol na tom vo štvrťfinále za stavu 0:2 a ako tí najskúsenejší doslova prebrali celé mužstvo, tak mi ešte teraz ide mráz po chrbte. Toto je jednoliaty kolektív, partia tak ako má byť. Mužský florbal v Dolnom Kubíne prežil klinickú smrť ale už je dobre, opäť ide dopredu. Nikam sa nemusíme ponáhľať. Tí chlapci sú ešte mladí a ja vidím na nich ako chcú ísť stále vyššie. Toto je pre mňa veľmi dobrá správa. Postupne krok za krokom chceme vrátiť "áčko" tam kde bolo.

Na niektorých som videl aj stres z toho, čo by bolo ak by sa nepodarilo playoff.

Bolo náročnejšie udržať koncentráciu tímu počas dlhej základnej časti, alebo vybičovať hráčov k maximálnym výkonom pod tlakom vyraďovacej fázy?

Aj keď sme si nedávali žiadne ciele čo sa týka umiestnenia videl som na chalanoch ako chcú dosiahnút čo najvyššie priečky. A možno tým si na seba vytvárali tlak. Čo v základnej časti viedlo k určitej strate koncentrácie a nehrali sme to na čo sme mali. Na niektorých som videl aj stres z toho, čo by bolo ak by sa nepodarilo playoff. Preto som sa snažil o to aby z nich ten stres opadol a sústredili sa len na florbal ako zábavu, hru ktorú majú radi a nie ako niečo čo im má zväzovať ruky. Na tomto budeme musieť ešte popracovať. Mali tam tiež krízu pred koncom roku a na začiatku nového ale to by som pripísal skôr veľkému počtu ochorení. Jednoducho ten návrat trval o čosi dlhšie, predsa len choroby zobrali sily. Postupom do play off to všetko z nich opadlo, tam už každý z nich vedel o čo ide a tak sa k tomu aj postavili. Okrem prvého zápasu vo štvrťfinále, ktorý nevyšiel ani mne, nebolo nikoho treba nejako osobitne nabudiť. Bol tam samozrejme aj tlak predsa len drvivá väčšina hrala svoje prvé play-off ale výkony zodpovedali zápasom vyraďovačky. Skôr chýbali skúsenosti. Ale to príde časom, to sa nedá natrénovať. Takže by som povedal, že udržať koncentráciu v základnej časti bolo ťažšie ako niekoho vybičovať v play off ku kvalitným výkonom.

Ktorý moment bol kľúčový pre dosiahnutie úspechu akým je semifinále ligy?

Zmenil sa prístup k tréningom, k zápasom a tiež ku klubu. Všetci uverili tomu aby sme si to semifinále zahrali, že majú na to! Pred play-off som chlapcom povedal, že môžu vyhrať s každým z tejto ligy a môžu to dotiahnuť až do finále. To žiaľ nevyšlo ale dôležité je pre mňa, že máme na čom stavať. Tento tím bude rásť. Má výborného kapitána, výborných hráčov. Je to dobré poskladané, dúfam že to bude tak aj pokračovať.

Je možné vyzdvihnúť jeden konkrétny zápas z celej sezóny keď si si povedal, že má zmysel to čo robíš a kedy si naopak uvažoval že stačilo?

Keď sme vyhrali rozhodujúci zápas vo štvrťfinále v Žiline, vtedy som videl, že naša robota má zmysel. Videl som našich hráčov a fanúšikov ako sa úprimne tešia z postupu. Povedal som si že toto je silné. Len to koľko ľudí nás prišlo podporiť do Žiliny bolo niečo úžasné, fakt neskutočné. Takéto niečo musíme ešte zažiť ale konečne na domácej palubovke, s našimi skvelými fanúšikmi. Priznám sa ale, že bolo aj ťažké obdobie. Práve to keď sme v základnej časti prehrali viac zápasov v rade a nevyzeralo to dobre ani v hre. Vtedy som si hovoril že niečo asi robím zle a bolo by lepšie ak by som pri mužstve skončil. Podržali ma vtedy hráči a tiež vedenie. Ďakujem im za to.

Toto je dielo celého kolektívu, všetkých.

Výsledky sú dielom celého kolektívu, avšak predsa skús vyzdvihnúť najväčšiu individualitu.

Ja nebudem menovať aby som na niekoho nezabudol. Toto je dielo celého kolektívu, všetkých. A to sú všetci hráči, tréneri, vedenie, sponzori a samozrejme fanúšikovia. Každý niekoho potiahol keď bolo treba, keď bol niekto v kríze alebo útlme. Chcem aby to takto bolo aj v ďalších sezónach.

Ako budú vyzerať najbližšie týždne mužského tímu? Bude čas aj na oddych od florbalu, alebo začnete hneď s prípravou na ďalšiu sezónu?

Momentálne máme oddych do konca marca, teraz sme v takom oddychovom móde. V apríli sa už začneme pripravovať na novú sezónu. Ďalšie voľno si dáme ešte na začiatku leta pred letnou prípravou.

Aké ciele si dávaš do ďalšej sezóny v ktorej určite nebudeme patriť medzi outsiderov?

Verím, že využijeme skúsenosti z tejto sezóny a neprepadneme. Mojím cieľom je aby sme sa opäť posunuli v hernej činnosti ale tiež kondícii. Taktiež sa musíme zlepšiť v tréningu brankárov. Tabuľkové ciele si zatiaľ nedávam.

Črtá sa aj posilnenie A tímu?

Do tímu posunieme opäť dorastencov a juniorov. Chceme stavať halvne na našich odchovancoch. Keď vidím našu mládež teším sa. Pred Jurajom skladám klobúk dole.

Ak pôjde všetko podľa plánu, tak od augusta by už mala byť k dispozícii hala v mestskej časti Dolného Kubína – Kňažia. Bude naozajstné domáce prostredie výhoda, alebo to môže byť aj zväzujúce?

Jednoznačne výhoda. Dva roky neustále cestovať je už na každého moc. Domáce prostredie si už zaslúžime. Veľmi sa na to tešíme. Verím, že sa to podarí a od novej sezóny sa stretneme na domácich zápasoch s našimi fanúšikmi.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré a veľa úspechov.

Ďakujem aj ja, prajem klubu veľa úspechov a teším sa na novú sezónu.. Na záver by som ešte chcel poďakovať všetkým ktorí sa podieľali na našej sezóne. Ďakujem aj ľuďom v Mútnom pretože sme sa tam naozaj cítili takmer ako doma. Ďakujem našim úžasným fanúšikom, ďakujem vedeniu klubu, sponzorom a mestu Dolný Kubín bez vás by to nešlo. Nakoniec veľké ďakujem VŠETKÝM MOJIM HRÁČOM, chalani nezabudnite, že všetko čo robíme má zmysel.

Osobitne chcem poďakovať Filipovi Gállovi, ktorý končí po mnohých rokoch v Žatve. Bol si príkladom pre mladých, srdciarom klubu!!! Prajem ti v živote či už osobnom ale aj v športovom veľa úspechov, drž sa, dúfam že sa ešte niekedy v jednom tíme stretneme.